Puchar Wielkopolski lokomotywą wielkopolskiego ujeżdżenia. Św. Jerzy Polski Zachodniej rozwija skrzydła promując najbardziej zaawansowanych zawodników.

To już siódmy cykl Pucharu Wielkopolski w obecnej formule, stale oczywiście rozwijanej i modyfikowanej po to, by sprostać rosnącym oczekiwaniom środowiska ujeżdżeniowego. W tym roku rywalizacja toczyła się aż w siedmiu kategoriach i we wszystkich zanotowano doskonałą frekwencję. Cieszy zwłaszcza wzrost zainteresowania grupą juniorów na kucach, która dotychczas była niezbyt popularna – w tym roku sklasyfikowano w niej aż 17 zawodników. Jednocześnie po raz pierwszy pojawiły się zawodniczki konkurujące w bardzo ambitnym Małym Św. Jerzym Polski Zachodniej, w którym pary prezentują się w programach międzynarodowych dla kuców, odpowiadających krajowej klasie N ze zwiększonym stopniem trudności. Powodem do radości jest również zainteresowanie nową kategorią dedykowaną amatorom – wydaje się, że jest ona bardzo potrzebnym łącznikiem pomiędzy rutynowanymi zawodnikami a tymi, którzy w sporcie nie mają jeszcze doświadczenia, lecz podchodzą do tematu rywalizacji sportowej z  wielkim zaangażowaniem i nadzieją na dalszy rozwój. Kolejny rok notujemy również bardzo dobry poziom w grupie seniorów, która na naszym regionalnym poziomie rozwija się w oparciu o Open, pozwalając płynnie przechodzić do następnej kategorii i rywalizować z parami bardziej doświadczonymi. Młodzicy i juniorzy to również przedmiot naszej dumy – dzięki aktywnemu uczestnictwu w Pucharze prezentują coraz wyższy stopień wyszkolenia i zdobywają już liczne medale na arenie ogólnopolskiej.

Pora więc na krótkie przedstawienie głównych laureatów tegorocznych zmagań.

W kategorii Senior sklasyfikowanych zostało w tym roku 14 zawodniczek startujących na poziomie klasy C. Po finale w Racocie ostatecznie palma pierwszeństwa przypadła Małgorzacie Kuś z SJ Baborówko, która musiała walczyć o to miejsce z Martą Lis z Olmet-OstSped. Marta Lis wygrała finałowy baraż, jednak punkty zdobyte przez Małgosię w trakcie sezonu pozwoliły jej na utrzymanie pozycji liderki rankingu, natomiast Marta zajęła miejsce drugie. Na miejscu trzecim uplasowała się Zuzanna Liszkowska z KJ Podkowa Gruszczyn, która po udanym finale awansowała z miejsca piątego w rankingu na miejsce trzecie.

W kategorii Juniorów na Dużych Koniach nie było niespodzianki i zwycięstwo przypadło prowadzącej w rankingu Zuzannie Dąbrowskiej z KJ Podkowa Gruszczyn. Kolejne miejsca zajęły jej koleżanki klubowe: Michalina Tam i Oleksandra Zerkal, z których zwłaszcza ta pierwsza zasługuje na pochwałę za świetnie zaprezentowany trudny finał. W przypadku Oleksandry , mimo nieco niższego wyniku w finale, o zaszczytnym trzecim miejscu zadecydowały świetne rezultaty uzyskane w trakcie  sezonu, dowodząc wartości inwestowania w swoje wyniki na wszystkich etapach pucharowych zmagań.

W kategorii Open zwyciężyła juniorka z KJ Liljówka Stęszewko Melania Berdyszak, która prowadziła w rankingu już przed finałem. Konkurs finałowy jedynie umocnił jej pozycję, a miejsca następne zajęły: Halina Kosakowska z KJ Raduszyn oraz Celina Zielińska z JUKS Abakus Kaczyna. W tej kategorii, przeznaczonej dla dużych koni i zawodników z uprawnieniami III stopnia, w tym roku sklasyfikowano 18 zawodniczek, przy czym klasyfikacja na dalszych miejscach ulegała nieustannie dużym zmianom w wyniku testowania różnych kombinacji.

Kategoria Amator to tegoroczna nowość w Pucharze Wielkopolski. Została ona przeznaczona dla pełnoletnich zawodników, startujących zarówno na kucach, jak i dużych koniach, ale zamknięta dla osób z uprawnieniami II stopnia (lub wyższymi) oraz instruktorów sportu czy trenerów, zapewniając mniej doświadczonym sportowy handicap. O potrzebie funkcjonowania takiej grupy najlepiej świadczy jej frekwencja – sklasyfikowano tu aż 29 zawodników! W kategorii tej miejsce pierwsze zajęła długofalowa liderka rankingu  – Ilona Lewkowicz z KJ Podkowa Gruszczyn.  Na miejscu drugim znalazł się Kordian Zieliński z JUKS Abakus Kaczyna, a na miejscu trzecim – Joanna Gabryjelska z KJ Michałówka.

Juniorzy na Kucach w tym roku zaznaczyli swoją obecność jak nigdy dotąd. W poprzednich sezonach grupa ta odstawała liczbowo od wszystkich pozostałych notując za każdym razem zaledwie kilka nazwisk – w roku obecnym pojawiło się ich natomiast aż 17! Można więc mówić o prawdziwym renesansie sportu kucowego w Wielkopolsce i optymistycznych rokowaniach rozwoju w tym kierunku, co potwierdza zresztą bardzo dobra sytuacja w kategorii młodzików oraz pojawienie się pierwszych par w Małym Św. Jerzym Polski Zachodniej. Ranking Pucharu  roku 2023 wygrała po zaciętej walce Nikola Antkowiak z KJ Rio Grande Krosinko, która wyprzedziła młodziutką Lilę Kuleszę oraz Darię Fediow z KJ Podkowa Gruszczyn.

Zawodnicy tego klubu zdominowali również obie kategorie najmłodszych. W grupie Novice zajęli wszystkie trzy pierwsze miejsca: zwycięstwo przypadło w udziale najmłodszej zawodniczce w rankingu – Helence Lubońskiej, natomiast na dwóch następnych sklasyfikowani zostali jej brat Ignacy oraz koleżanka klubowa Idalia Włodarczyk. W grupie bardziej zaawansowanej – Młodzików – na miejscu pierwszym znalazła się Lila Kulesza z KJ Podkowa Gruszczyn, a zaraz za nią – Ignacy Luboński oraz Matylda Burzyńska BPK.

Św. Jerzy Polski Zachodniej to projekt stosunkowo nowy, ale bardzo ambitny. Jego ideą przewodnią jest umożliwienie rywalizacji na poziomie klasy CC i sportowa konfrontacja zawodników z czterech województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego oraz lubuskiego. Tegoroczna edycja jest dopiero trzecią z rzędu, ale zainteresowanie tym turniejem wzrasta z roku na rok, przyczyniając się do podnoszenia poziomu ujeżdżenia w strefie Polski zachodniej. Na zwycięzcę czeka unikatowe trofeum – honorowa Włócznia Św. Jerzego, wykonana specjalnie dla tego cyklu ze szlachetnego mosiądzu i osadzona na marmurowym postumencie. Ma ona wartość nie tylko materialną, ale przede wszystkim prestiżową i niewątpliwie stanowi przedmiot dumy każdego zwycięzcy. W tym roku w dwuetapowym finale w szranki stanęły trzy zawodniczki, które walczyły ze sobą w programie Św. Jerzego oraz w programie freestyle. Zwyciężyła Anna Śledzik z SJ Baborówko, za którą uplasowały się na następnych stopniach podium: Karolina Pinczyńska z JUKS Abakus Kaczyna oraz Agnieszka Słodzinka z KJ Podkowa Gruszczyn. Łącznie natomiast sklasyfikowano 8 zawodniczek.

Św. Jerzy Polski Zachodniej od początku zawierał też wersję przeznaczoną dla kuców, w której zawodnicy do lat 16 mogli rywalizować w trudnych międzynarodowych programach pony, jakie rozgrywane są m.i. na Mistrzostwach Europy. Jednak dopiero w tym roku po raz pierwszy mogliśmy oglądać pary, które podjęły rękawicę i zaczęły walczyć na tak wysokim poziomie. Po finale składającym się z programu dla konkursu zespołowego Mistrzostw Europy Kuców oraz programu freestyle statuetkę Małego Św. Jerzego otrzymała Maria Michalska z LKJ Abaria Iwno, a miejsce drugie zajęła Zosia Chrostowska BPK. Na miejscu trzecim w rankingu uplasowała się nieobecna niestety na finale z powodów sportowych Wiktoria Cwalina z KJ Podkowa Gruszczyn, którą jednak mamy nadzieję zobaczyć już wkrótce w tych samych programach na arenie międzynarodowej.

Kończąc niniejsze podsumowanie należy podkreślić, iż Wielkopolski Związek Jeździecki z ogromną satysfakcją obserwuje wzrastające zainteresowanie konkurencją ujeżdżenia w naszym regionie, będące odbiciem szeregu inicjatyw szkoleniowych, możliwych między innymi dzięki tak wspaniałym przedsięwzięciom, jak utworzenie przez Wechta Equestrian oraz innych Sponsorów Funduszu Aukcyjnego na rzecz rozwoju młodzieży wielkopolskiej. Przede wszystkim jednak dziękuje z całego serca samym zawodnikom i ich trenerom – bez ich wytrwałości i nieustannego trudu nie byłoby przecież tak wspaniałych rezultatów!

Pełne wyniki w załączniku: Wyniki Pucharu Wielkopolski w Ujeżdżeniu i Św. Jerzego Polski Zachodniej w sezonie 2023

Tekst: Liliana Jachimowicz

Foto: Liliana Jachimowicz oraz Foto i Basta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *