PODSUMOWANIE MISTRZOSTW WIELKOPOLSKI W UJEŻDŻENIU

Alicja Hadryś (KJ Liljówka Stęszewko) Mistrzynią Wielkopolski w Ujeżdżeniu. Na miejscu drugim Małgorzata Kuś (SJ Baborówko), a na trzecim – Marta Lis (Olmet-OstSped).

W kategorii Seniorów w tegorocznej edycji Mistrzostw Wielkopolski wygrała Alicja Hadryś dosiadająca młodego, zaledwie 7-letniego wałacha Be Happy, na którym zwyciężyła zarówno w półfinale, jaki i finałowym programie dowolnym z muzyką i z łączną notą 134,892% wyprzedziła Małgorzatę Kuś na klaczy Corida O (131,377%) oraz Martę Lis na koniu Welt Contendor (129,831%). Te dwie amazonki plasowały się za każdym razem w pierwszej trójce, ich medalowe miejsca nie były więc zaskoczeniem, choć również pozostałe zawodniczki zaprezentowały w słonecznym Racocie bardzo dobre przejazdy i wyrównany poziom. Łącznie wystartowało w tej kategorii 8 zawodniczek, kolejny raz świadcząc o prężnym rozwoju tej konkurencji w Wielkopolsce.

Przede wszystkim bardzo się cieszę z wygranej! Po 8 latach wróciłam do wielkopolskiego klubu co pozwoliło mi reprezentować nasz region na Mistrzostwach. Tutaj bardzo bym chciała podziękować mojemu nowemu Klubowi za serdeczne przyjęcie i zaufanie. Cieszy mnie bardzo rosnący poziom wyszkolenia jeźdźców i jakości koni, z którymi miałam okazję rywalizować. Organizatorzy, Stadnina Koni Racot, bardzo się postarali, aby zapewnić uczestnikom i ich ekipom jak najlepsze warunki startów, za co należą im się podziękowania. Szczególne podziękowania należą się również moim najbliższym, za wsparcie i zrozumienie. Gdyby jednak nie mój wspaniały koń, Be Happy, który zaprezentował dwa równe i bardzo dobre przejazdy, nie stanęłabym na najwyższym podium. Ma on dopiero 7 lat, wydaje mi się, że był najmłodszym koniem seniorskim,  co pozwala patrzeć w przyszłość bardzo optymistycznie! Bardzo się cieszę z naszego sukcesu i gratuluję wszystkim uczestnikom!! – powiedziała nowa Mistrzyni Wielkopolski, Alicja Hadryś, nie kryjąc radości i wzruszenia.

W kategorii Juniorów na Dużych Koniach również nie brakowało emocji. Wygrała pewnie  reprezentantka Kadry Narodowej Dzieci Julianna Przybyła (LKS Cwał Poznań) na  koniu Foton. W pierwszym półfinale różnice nie były aż tak znaczne, jednak w trudnym konkursie finałowym D4 międzynarodowe doświadczenie Julianny pokazało swoją siłę i właściwie zdeklasowała ona swoje rywalki, uzyskując łączny wynik 141,715%. Miejsce drugie z wynikiem 129,754%  zajęła Zuzanna Dąbrowska (KJ Podkowa Gruszczyn), a miejsce trzecie – Michalina Tam (KJ Podkowa Gruszczyn), która uzyskała 127,341%.

W kategorii Open triumfowała Melania Berdyszak (KJ Liljówka Stęszewko) na wspaniale ruszającym się Karache ASD, która po wygraniu dwóch konkursów uzyskała wynik łączny 133,114%. Na drugim stopniu podium stanęła Halina Kosakowska (KJ Raduszyn), startująca na siwym Mefisto, a na trzecim – Zuzanna Liszkowska (KJ Podkowa Gruszczyn) dosiadająca klaczy Lampedusa. Między tymi dwoma amazonkami różnica punktowa wyniosła zaledwie 0,7%: Halina Kosakowska uzyskała 127,744%, natomiast Zuzanna – 127,038%. W tej kategorii, podobnie jak w przypadku seniorów, również trzeba było zaprezentować się w programie freestyle do muzyki, co z pewnością dodało wszystkim przejazdom atrakcyjności i podniosło poziom finałowych zmagań!

W kategoriach kucowych i mieszanych rywalizowano w czterech  grupach.

Bardzo zacięta rywalizacja w Juniorach na Kucach przyniosła zasłużone zwycięstwo Nikoli Antkowiak (Rio Grande Krosinko) na Lucas RJT, która wygrała konkurs półfinałowy i finałowy, uzyskując 136,448%. Na miejscu drugim uplasowała się Daria Fediow (KJ Podkowa Gruszczyn) na klaczy Lili Zagorka z rezultatem 134,129%, a na miejscu trzecim – Lila Kulesza (KJ Podkowa Gruszczyn) na Nandinie z wynikiem 129,327%.

W kategorii Novice przeznaczonej dla najmniej doświadczonych zawodników, po konkursach z oceną stylu zawodnika wygrał Hubert Prasek (St. Interhorse Dobra Nadzieja) na kucu Isgaar, który uzyskał wynik łączny 155,000%. Miejsce drugie przypadło Ignacemu Lubońskiemu (KJ Podkowa Gruszczyn) na Champion de Falc z rezultatem 152,000%, a miejsce trzecie zajęła jego młodsza siostra Helena Lubońska (KJ Podkowa Gruszczyn), która na kucu Leon uzyskała 150,250%.

W kategorii Młodzik dedykowanej najmłodszym dzieciom, ale jeżdżącym już bez wypinaczy, zwyciężyła bezapelacyjnie Lila Kulesza (KJ Podkowa Gruszczyn) na siwym wałachu Unbelievable, która osiągnęła imponujący wynik 153,305%, natomiast na pozostałych stopniach podium stanęło rodzeństwo Ignacy i Helena Lubońscy (KJ Podkowa Gruszczyn), odpowiednio na koniach Szogun i Alf, dublując swoje medale z grupy Novice.

W kategorii Amator, rozgrywanej na Mistrzostwach dopiero po raz drugi, ale cieszącej się sporym zainteresowaniem, palma zwycięstwa przypadła Aleksandrze Boczkowskiej (BPK) na koniu Gigs KG, która uzyskała rezultat 134,597%. Miejsce drugie zajął Kordian Zieliński (JUKS Abakus Kaczyna) na kucu Apis, a miejsce trzecie – Ilona Lewkowicz (KJ Podkowa Gruszczyn) na Unic de l`Aubonniere.

Razem z mistrzostwami w Racocie rozgrywano finały dwóch ważnych cyklów ujeżdżeniowych: Pucharu Wielkopolski w siedmiu kategoriach oraz elitarnego turnieju Św. Jerzego Polski Zachodniej w dwóch kategoriach (tym wydarzeniom poświęcimy osobne podsumowanie). W szranki stanęło równe 100 koni, przez 3 dni rozegrano łącznie 28 konkursów w klasach od L do CC. Organizatorzy jak zwykle zabłysnęli perfekcyjną organizacją dzięki swojemu kompetentnemu zespołowi, wspieranemu przez nieoceniony team wolontariuszy o wdzięcznej nazwie Racociaki. Pięcioosobowym panelem sędziowskim z asystą  dwóch komisarzy kierowała Sędzia Główny p. Żaneta Sokołowska, a wspaniała jeździecka publiczność z entuzjazmem kibicowała mistrzowskiej rywalizacji w atmosferze prawdziwego święta dresażu.

Wielkopolski Związek Jeździecki z wielką dumą gratuluje wszystkim zawodnikom, trenerom , rodzicom i pozostałym członkom teamów za wspaniałe wyniki i trud włożony w realizację sportowych zamierzeń.

Tekst: Liliana Jachimowicz