ZAWODY UJEŻDŻENIOWE – ZACZNIJMY OD DZIECI!

Słowa te skierowane są przede wszystkim do trenerów, instruktorów i rodziców, którzy dziećmi się zajmują i chcieliby je wprowadzić w magiczny świat sportu jeździeckiego. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, a przed najmłodszymi stoi naprawdę sporo możliwości. Małe dzieci najczęściej lubią każdą formę kontaktu z koniem i nie rozdzielają zabawy od treningu, podchodząc z pasją do wszystkich zadań. Część z nich obdarzona jest naturalnym talentem ruchowym, inne nadrabiają pracowitością i empatią. Dorośli obserwują maluchy z czułością, zastanawiając się w jaki sposób nadać ich działaniom konkretny kierunek po etapie mini zawodów w grupach rekreacyjnych – i sprawić, żeby elementarne szkolenie przyniosło jak najwięcej korzyści na przyszłość.

Polski sport jeździecki zdominowany jest obecnie przez skoki, przez co wybór tej konkurencji wydaje się wielu najlepszym wyborem. Ale czy słusznie? Albo postawmy to pytanie inaczej – czy wczesne szkolenie jeźdźca powinno ograniczać się wyłącznie do skoków? Trening skokowy przynosi oczywiście wiele korzyści – wyrabia niezbędną w sporcie determinację, poprawia timing i równowagę, jednocześnie oddala jednak od pełniejszego rozumienia motoryki konia i niuansów, które o niej decydują. A wiedza na temat utrzymywania rytmu, poszerzania i skracania, prawidłowości zgięcia czy skutecznej i przyjaznej komunikacji z koniem poprzez właściwy kontakt staje się fundamentalną w dalszym rozwoju jeźdźca. Dlatego też podstawowe szkolenie ujeżdżeniowe jest wartością, której znaczenia nie sposób przecenić i z pewnością opłaci się zainwestowanie w starty dziecka w konkurencji ujeżdżenia, niezależnie od tego, jaką później podąży drogą. Obecne trendy sprzyjają zresztą takiej wizji. W regulaminie Pucharu Wielkopolski na rok 2022 Pucharu Wielkopolski na rok 2022  pojawiły się aż dwie kategorie przeznaczone dla najmłodszych w wieku od 8 do 12 lat: dla dzieci mniej zaawansowanych grupa Novice, w której kucyki lub konie startować mogą na wypinaczach, a dla dzieci czujących się pewniej grupa Młodzik – w której startuje się bez wypinaczy. W obu kategoriach dosiadać można zarówno kucyków, jak i dużych koni, a program wykonuje się na małym czworoboku. Żeby wystartować wystarczy zarejestrować przyszłego zawodnika oraz konia w Wielkopolskim Związku Jeździeckim – procedura jest łatwa, a pracownicy Biura zawsze służą pomocą https://www.wzjpoznan.pl/oplaty/. Dzięki startom dzieci zdobywają punkty do wielkopolskiego Finału, który uroczyście i z nagrodami kończy pucharowe zmagania. W obu kategoriach dzieciom dedykowane są bardzo przyjazne konkursy na styl jeźdźca, w których jakość konia nie odgrywa znaczącej roli, natomiast dużą wagę przywiązuje się do dosiadu i umiejętności młodych zawodników. Każdy z nich otrzymuje później arkusz z opisowymi ocenami, w których sędziowie umieszczają swoje uwagi na temat dosiadu oraz wskazówki do dalszego treningu. Ta forma, oparta o dialog z zawodnikami i szkoleniowcami, przynosi wszystkim zdecydowane korzyści. Warto jednocześnie zauważyć, że przygotowane w ten sposób dzieci mogą bez problemu startować w analogicznych zawodach ogólnopolskich, przeznaczonych dla nich mistrzostwach, OOM oraz konkursach skokowych na styl.

Pełny kalendarz rozgrywek do pobrania KALENDARZ PUCHARU WIELKOPOLSKI W UJEŻDŻENIU 2022, a my gorąco zachęcamy do startów i rywalizacji w naszym regionie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *