PODSUMOWANIE MISTRZOSTW WIELKOPOLSKI

Rozynek zwycięża w Panattoni Mistrzostwach Wielkopolski w Skokach przez Przeszkody

Martin Rozynek (KJ Profil Piła) obronił tytuł mistrza Wielkopolski w skokach przez przeszkody. Drugie miejsce w Racocie zdobył Dawid Skiba (KJ Agro Handel Śrem), a trzecie Alicja Maślana (SKJ Leśna Podkowa).

W dwunawrotowym finale 24-letni Rozynek dosiadał swojego podstawowego konia – Kamir Red Wine. Po pierwszym nawrocie utrzymał pozycję lidera, a w drugim potwierdził swoją dominację.

Nigdy nie można być pewnym zwycięstwa, ale ja jestem pewny swojego konia i wiem, że jeśli ja nie popełnię błędów, to Kamir tego nie zrobi. Presja była spora, ale parkury przyjemne, choć w finale potrójny szereg wymagający, a i rywale robili sporo zrzutek na ostatniej linii. Pojechałem trochę po ukosie, Kamir krótko spadł po stacjonacie, musiałem zatem pogalopować, ale wiedziałem, że on lubi dalsze skoki, więc udało się zero dowieźć do końca – opowiadał.

Na czysto przejechali także zarówno Dawid Skiba (KJ Agro Handel Śrem) na wałachu Kasper, jak również Alicja Maślana (SKJ Leśna Podkowa) na Hioyaline oraz Wojciech Dahlke (KJ Sokół Damasławek) a Kynan S oraz Siarhei Kazlou (KJ Profil Piła) na La Noblesse Vulkan L, którzy musieli zadowolić się kolejnymi miejscami.

Walka w niedzielnym finale, w najbardziej prestiżowej kategorii seniorów była zacięta. Zwłaszcza  pierwszy nawrót przyniósł sporo zmian w tabeli. Drugi nawrót stał się dla najlepszych kropką nad i, którą postawili ugruntowując swoje pozycje. Zwycięstwo Rozynka, ani drugie miejsce Skiby nie zaskakuje, bo to zawodnicy bardzo doświadczeni, startujący na koniach, które mają za sobą wiele międzynarodowych startów na wyższym poziomie. Miłą niespodziankę sprawiła Alicja Maślana, która już w Baborówku udowodniła, że stać ją na dobry wynik, a tu pokazała jeszcze świetne umiejętności jeździeckie – podsumował prezes Wielkopolskiego Związku Jeździeckiego Szymon Tarant.

Dodał, że cieszy go liczna stawka utalentowanej młodzieży z regionu, która startowała w kategoriach dziecięcych i juniorskich, a także świetny poziom organizacji.

Organizatorzy stanęli na najwyższym stopniu podium. Wszystko zostało przygotowane perfekcyjnie, dzięki sponsorom pojawiła się niebagatelna pula nagród, większa niż w mistrzostwach Polski, a dopisali także kibice. Mistrzostwa miały oprawę, jakiej nie powstydziłaby się niejedna impreza międzynarodowa – podkreślił.

Złoty medal w gronie juniorów zdobyła Emilia Skrzeczkowska (M Balu Cat ZR/KJ Stajnia Nowina). Jak wyznała, zwycięstwa się zupełnie nie spodziewała.

To wielkie zaskoczenie, zwłaszcza że mój kochany koń ma dopiero 6 lat, a startuje od roku. Pracujemy razem od początku, sama ją zajeżdżałam. Nie myślałam zatem, że będą na podium. Drugi nawrót był zdecydowanie trudniejszy, a ja chyba za wiele nie pomogłam koniowi – 17-latka, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie.

Wicemistrzynią Wielkopolski juniorów została Olga Tuliszkiewicz (Lashroos/KJ Sokół Damasławek), a trzecia w tej kategorii wiekowej była Zuzanna Dąbrowska (Conthagra/KJ Podkowa Gruszczyn).

Przed południem zakończyła się rywalizacja dzieci na kucach. Podium w kategorii mini należało do Zofii Cichej (Ferrari/BPK), Niny Naumann (KJ Podkowa Gruszczyn) i Weroniki Ziółek (Pocahontas/Cwał Zakrzewo).

W kucach midi najlepsza była Zofia Kamińska (Pasjonata Amigo/KJ Ranczo Kołata). Srebro odebrał Ignacy Luboński (S-Piorun/KJ Podkowa Gruszczyn), a brąz Lena Janaszczyk (Pasjonata Parys/KJ Ranczo Kołata).

W finale kuców maxi po złoto sięgnęła ubiegłoroczna triumfatorka kategorii midi 13-letnia Michalina Jach (Starpower Captain/KJ Herkules Wapno).

Parkur był dość łatwy, było dużo galopowania, które Starpower Captain bardzo lubi. Cieszę się z tego medalu, bo będzie do kompletu – to już mój trzeci z mistrzostw Wielkopolski. O medalu olimpijskim jeszcze nie marzę, ale chciałabym wystartować w Cavaliadzie – mówiła.

Na drugie miejsce podium wskoczyła Zuzanna Sołtysiak (Melody’s Star/St. Kraju Jumping Team), na trzecie Pola Szulczyńska (River Lilly/KJ Centrum Hipiki Jaszkowo).

W sobotę zakończyła się walka w kat. OPEN – triumfował w niej Marcin Maćkowiak (St.Kraju Jumping Team) na koniu Henya de L’Espoir. Drugie miejsce zajęła Joanna Tomaszewska (St. Rodan Club) na Viva La Fiesta, a trzecie Damian Krajewski (St.Kraju Jumping Team) na Lulatsch. Sobotni finał rywalizacji dzieci na dużych koniach  zdominowała Hanna Pszkit na Contina Eliza. Srebro wywalczyła Zuzanna Przybylska (Conny 391/BPK), a brąz Wiktoria Cwalina (Ulilen/KJ Podkowa Gruszczyn).

Jestem przekonany, że to właśnie w Wielkopolsce bije jeździeckie serce kraju. Organizacja i wspieranie takich imprez, jak zakończone właśnie mistrzostwa regionu, są dla nas niezwykle ważne. Na początku września mój syn Maksymilian startował w mistrzostwach Europy, a ja nie zapominam, że droga do takich imprez zaczyna się właśnie od zawodów regionalnych i to ważne, aby wspierać młodzież w tym, by mogła w pięknym stylu zdobywać cenne doświadczenie – mówił przedstawiciel głównego sponsora Dariusz Wechta.

To zdanie podzielił Robert Dobrzycki, CEO Panattoni na Europę, czyli firmy, która została sponsorem tytularnym tegorocznych mistrzostw. Wspominał, że region wielkopolski jest ważny dla polskiej filii.

Przez lata Panattoni stało się największym deweloperem powierzchni przemysłowych w Europie i na świecie, ale serce zostało tutaj. Istotne jest dla nas wspieranie lokalnej społeczności oraz sportu, w tym dyscyplin niszowych, szczególnie tych dających Polsce jakość, którą można sprzedawać na świecie, tak jak jeździectwo czy golf – opowiadał.

O wspieraniu młodzieży wspomniała także Renata Osiecka. Szefowa firmy AxiImmo oceniła, że „sport to przyszłość, a w przyszłość warto inwestować”.

Nasza firma wspiera młode osoby, a szczególną uwagę kładziemy na kobiety. Tym bardziej cieszy nas, że na parkurze zobaczyliśmy wiele młodych, utalentowanych amazonek – zaznaczyła.

Zapamiętamy te mistrzostwa, jako spotkanie wspaniałych ludzi, których łączy pasja – puentowała Marzena Karpińska, dyrektor sprzedaży Domu Aukcyjnego PolSwissArt, który również znalazł się w gronie sponsorów głównych.

Partnerem honorowym wydarzenia był Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, a wśród pozostałych sponsorów i partnerów znaleźli się: OstSpeed, Andrewex, AutoSalony Ignaszak, Gabinety Młyńska16, Azgo, D&D Devco, M2 Summer House oraz Warsaw Jumping.

 

Pełne wyniki: https://livejumping.com/ap/event/8863/competitions

Oficjalne profile FB i IG: facebook.com/SkokoweMistrzostwaWielkopolski, instagram.com/skokowemistrzostwawlkp/

Tekst: Anna Kalinowska

Foto: Oliwa Chmielewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *