Mistrzostwa Wielkopolski i Finał Pucharu w Ujeżdżeniu Racot 2022

Tegoroczne Mistrzostwa Wielkopolski wraz z Finałem Pucharu Wielkopolski w Ujeżdżeniu odbyły się po raz kolejny w miejscu nie tylko ważnym dla jeździectwa historycznie, ale i pełnym niezaprzeczalnego uroku – na terenie Stadniny Koni Racot. Organizatorem tego dresażowego święta był Racocki Klub Jeździecki wsparty współdziałaniem Wielkopolskiego Związku Jeździeckiego oraz licznych Sponsorów. W dziejach Związku było to niewątpliwie wydarzenie bez precedensu – panel zgłoszeniowy został zamknięty przed terminem, przy 115 koniach i 105 zawodnikach, a zawody przedłużono do formuły trzydniowej. Mimo pogodowych aberracji, które zmusiły Sędziego Głównego do trudnej decyzji o zmianie niedzielnego harmonogramu, wszystko udało się sprawnie przeprowadzić i w deszczu rywalizowały jedynie ostatnie, najbardziej doświadczone grupy.  Zawodników oceniał zespół sześciu sędziów pod wodzą p. Żanety Sokołowskiej, której towarzyszyli: E. Dąbrowska, J. Łukomski, M. Pawłowicz, M. Warych i L. Jachimowicz oraz komisarze M. Krawczyk i A. Bilska. Ceremonie dekoracji uświetnili swoją obecnością liczni goście honorowi. Ze strony WZJ obecni byli: Prezes Szymon Tarant, Wiceprezes Bogna Sąsiadek oraz Jan Kurek i Liliana Jachimowicz. Niezwykle miłą niespodzianka był dla uczestników przyjazd Trenera Kadry Narodowej w Ujeżdżeniu p. Andrzeja Sałackiego, który z przyjemnością wręczał medale najlepszym parom Mistrzostw. Ze strony Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego obecny był Prezes Cezary Mazurek, a gospodarzy reprezentowali Prezes SK Racot p. Andrzej Jęcz o raz Kierownik Hodowli SK Racot p. Anna Bielawa – Smoczyk.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, sobota była dniem rozstrzygnięć pucharowych i ukoronowaniem rywalizacji trwającej przez cały sezon 2022 w sześciu kategoriach. Nowość stanowiła grupa Novice – młodzików na wypinaczach, w której miejsce I zajęła Lila Kulesza z KJ Podkowa Gruszczyn, miejsce II Maria Rosa z KJ Abakus Kaczyna i miejsce III – Liliana Brzykcy z KJ Podkowa Gruszczyn. W grupie młodzików bardziej zaawansowanych – jeżdżących bez wypinaczy – miejsce I wywalczyła  nasza wielkopolska multimedalistka Wiktoria Cwalina z KJ Podkowa Gruszczyn, za którą uplasowały się na kolejnych miejscach Zosia Chrostowska BPK i Zosia Kamińska z KJ Rancho Kołata. W kategorii juniorów na kucach zwyciężczynią została Nicola Antkowiak z KJ Rio Grande Krosinko, a kolejne lokaty  – nie mniej prestiżowe –  zajęły Martyna Szott BPK i Hania Karwowska z KJ Abakus Kaczyna.  Wśród juniorów na dużych koniach najlepszą okazała się Melania Berdyszak z KJ Liljówka Stęszewko, za którą znalazły się Weronika Gumienna i Michalina Tam z KJ Podkowa Gruszczyn. W prężnie rozwijającej się grupie Open zwyciężyła Kaja Czarnecka z SJ Baborówko, a miejsce II i III zajęły kolejno: Sylwia Martyniuk BPK i Lidia Wachowska z SKJ Gronówka. W kategorii seniorów liderką sezonu została Dominika Siudzińska z KJ Abakus Kaczyna, na miejscu drugim uplasowała się Nina Hilker z KJ Raduszyn, a na miejscu trzecim Anna Śledzik z SJ Baborówko.

Konkursy sobotnie były jednocześnie w tych kategoriach półfinałami Mistrzostw Wielkopolski , natomiast konkursy finałowe rozegrane zostały w niedzielę. Jak zwykle emocji nie brakowało i choć nie wszystkim udało się stanąć na podium, warto było podjąć rękawicę i powalczyć o jak najlepszy wynik. W najmłodszej kategorii Novice złoty medal wywalczyła Lila Kulesza KJ Podkowa Gruszczyn, srebro zdobyła Liliana Brzykcy KJ Podkowa Gruszczyn, a brąz – debiutujący w Mistrzostwach Hubert Prasek  z St. Interhorse Dobra Nadzieja. W młodzikach podium ułożyło się następująco: złoto Wiktoria Cwalina KJ Podkowa Gruszczyn, srebro – Zosia Kamińska KJ Rancho Kołata i brąz – Zosia Chrostowska BPK. W juniorach na kucach złoto powędrowało znów do Wiktorii Cwaliny, srebro do Martyny Szott, a brąz do Nicole Antkowiak. W juniorach na dużych koniach złoty medal zdobyła Julianna Przybyła z LKS Cwał Poznań, medal srebrny – Melania Berdyszak z KJ Liljówka Stęszewko, a brąz – Weronika Gumienna z KJ Podkowa Gruszczyn. W Open miejsce pierwsze zajęła Sylwia Martyniuk BPK, miejsce drugie – Kaja Czarnecka z SJ Baborówko oraz miejsce trzecie – Agata Wolff-Kaczmarek reprezentująca Racocki Klub Jeździecki. W kategorii seniorów Mistrzynią Wielkopolski została świetnie tu jeżdżąca Ewelina Gawluk z Racockiego Klubu Jeździeckiego, pierwszą Wicemistrzynią – Dominika Siudzińska z KJ Abakus Kaczyna, a medalistka brązową – Anna Śledzik z SJ Baborówko. Po raz pierwszy w ramach Mistrzostw rozegrana została ponadto nowa zupełnie kategoria Amator, w której złotym medalistą został Stanisław Stołowski z KJ Podkowa Gruszczyn, medal srebrny zdobył Kordian Zieliński z KJ Abakus, a medal brązowy – Aleksandra Boczkowska BPK.

W niedziele przyznano również cztery nagrody specjalne: dla Najmłodszego Zawodnika Mistrzostw – którym okazał 8-letni się Henryk Broniarczyk; dla dwóch Najstarszych Koni Mistrzostw – 24-letniego Hirkora oraz 21-letniego Orlita, dla Najmłodszego Konia Mistrzostw – klaczy Zamora Queen oraz Wielkopolskiego Zawodnika Roku w Ujeżdżeniu, którym okazała się tegoroczna uczestniczka Mistrzostw Europy oraz wielokrotna medalistka krajowa  Julianna Przybyła.

Oprócz konkursów pucharowych i mistrzowskich w Racocie rozegrano również rundę P oraz CC z eliminacjami turnieju Św. Jerzego Polski Zachodniej, a także cztery konkursy towarzyskie.

Blasku tegorocznej edycji Mistrzostw Wielkopolski dodały starania wielu osób i instytucji. Podziękowania należą się przede wszystkim Organizatorowi – reprezentowanemu przez p. Michała Marcinkowskiego i p. Annę Smoczyk – Bielawę, a także oczywiście zarządzającego całym wydarzeniem Prezesa Andrzeja Jęcza i sporej rzeszy pracowników oraz wolontariuszy z SK Racot. Wspomnieć należy też o wsparciu ze strony Zarządu WZJ, a w szczególności Komisji Ujeżdżenia reprezentowanej oprócz Przewodniczącej przez p. Martę Wiśniewską, p. Jerzego Łukomskiego oraz współpracującą z Komisją dr Martynę Nowak.

Wreszcie na koniec, lecz ze szczególnym podkreśleniem, wymienić należy patronów i sponsorów tego niezwykle udanego wydarzenia. Przede wszystkim – Poznańskie Centrum Superkomputerowo- Sieciowe, z którego inicjatywy i finansowania powstanie unikalna filmowa relacja Mistrzostw,  a następnie Wechta Equestrian, którego hojności najlepsi jeźdźcy Pucharu Wielkopolski zawdzięczają piękne derki honorowe oraz białe czapraki konkursowe we wszystkich kategoriach. Słowa wdzięczności kierujemy również dla wspierającego Puchar przez cały sezon Pro-Linen oraz sponsorujących te zawody firm: Dynasplint, Biomag, Herbs, Nojr, Foto i Basta, KJ Liljówka, KJ Rio Grande, jak również darczyńców indywidualnych: M. Nowak, J. Łukomskiego, M, Wiśniewskiej i L. Jachimowicz.

Zarząd WZJ gratuluje wszystkim zwycięzcom i medalistom, a pozostałym uczestnikom dziękuje za piękną, sportową rywalizację, której mieliśmy przyjemność być świadkami. Do zobaczenia na konkursowych czworobokach w przyszłym sezonie!

Pełne wyniki https://zawodykonne.com/zawody/zmierzczas/430

Ranking Końcowy Pucharu Wielkopolski 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *